Rozmery, materiály, hmotnosť, spracovanie

Použité materiály

  • bavlna (s potlačou, alebo foto-potlačou)
  • fleece antipeeling / minki (vysoká gramáž)
  • sypkovina
  • vatelín
  • polyetylenové HDPE peletky

  

Spracovanie

Záťažové pomôcky sú šité ručne na mieru klienta a podľa jeho individuálnych potrieb. Záťažový efekt vytvárajú polyetylénové peletky, vďaka ktorým sú záťažové pomôcky anti-alergické a je možné ich prať (aj v práčke na programe ručné pranie /30°C). V závislosti od hmotnosti záťažovej pomôcky, je potrebné zohľadniť nosnosť práčky, aby nenastalo jej preťaženie. Záťažové pomôcky nie je vhodné sušiť v sušičke. Výplň je umiestnená v pevnej bavlnenej látke, ktorá zvyšuje odolnosť záťažových pomôcok a predchádza strate a vysypaniu peletiek.

Záťažová výplň je umiestnená v prešívaných štvorcoch veľkosti 6cm, 10 cm, alebo 14 cm. Podľa rozmerov teda deky môžu mať 275 – 510ks 6cm štvorcov (6sq prešitie), 99 – 180ks 10cm štvorcov (10sq prešitie), alebo 47 – 90ks 14 cm štvorcov (14sq prešitie).

   
Veľkosť štvorcov ovplyvňuje pocitové vnímanie záťažovej pomôcky a efekt kopírovania kontúr tela klienta. Menšie štvorce vytvárajú výraznejšie efekt kopírovania kontúr tela, väčšie štvorce výraznejším pohybom výplne poskytujú viacej taktilných podnetov. Veľkosť štvorcov môže byť volená podľa vlastnej preferencie, alebo na odporúčanie terapeuta. Hmotnosť deky môže byť rozložená aj špecificky, podľa potrieb klienta. Väčšie zaťaženie v rohoch napr. zabezpečí stabilnejšiu polohu deky pri spánku, deka môže mať ťažšiu a ľahšiu polovicu atď.. Použitie vatelínu zjemňuje taktilné a zvukové efekty výplne deky a je voliteľné. Vonkajšie materiály záťažovej pomôcky sú prispôsobené senzorickým potrebám klienta (striedanie rôznych typov materiálu, použitie čo najjemnejších materiálov, použitie silne stimulačných materiálov).

 

Rozmery

Záťažové deky sú vyrábané v troch štandardizovaných rozmeroch pre deti a pre dospelých.

záťažové deky pre deti:            90x110cm           95x130cm          95x155cm

záťažové deky pre  dospelých:      95x130cm           95x155cm          105x180cm

Záťažové vankúše na kolená sú vyrábané v rozmere 80x20cm.

Záťažové vankúše sú vyrábané štandardne vo veľkostiach 30x30cm, 30x40cm, 20x50cm.

Záťažové vrecúška sú vyrábané vo veľkosti 10x15cm.

Záťažové hračky sú vyrábané v menšom 15x15cm a väčšom prevedení 30x40cm.

V prípade záujmu môžu byť všetky záťažové pomôcky vyrobené aj v iných rozmeroch.   

 

Hmotnosť záťažových pomôcok

Záťažové deky na pasívne využitie (prikrývanie, zaťaženie v pozíciách, keď sa klient nehýbe) by sa v ich hmotnosti mali orientovať podľa hmotnosti klienta. Pri štandardných dekách by malo byť dodržané pravidlo, že hmotnosť deky by sa mala pohybovať medzi 10 – 15% hmotnosti klienta. Pri dekách šitých na mieru a na odporúčanie terapeuta, môže hmotnosť deky viacej variovať, to isté platí ak budú deky využívané aktívne (v rámci terapie, v pohybe, keď je úlohou klienta prekonávať záťažovú prekážku). Hmotnosť ostatných pomôcok variuje podľa preferencie a cieľu využitia.

Výroba a dodanie

Výroba záťažovej deky trvá cca 3 pracovné dni, táto lehota sa môže predĺžiť vzhľadom na stav objednávok. Pri potvrdení prijatia objednávky Vám bude oznámený orientačný dátum dodania záťažovej pomôcky. Odovzdanie deky je možné realizovať osobne v BA, v centre, ktoré záťažovú pomôcku odporučilo, alebo prípadne poštou, alebo kuriérskou službou (môže to byť nákladnejšie vzhľadom na váhu záťažových pomôcok).

Upozornenie

Záťažové pomôcky sú terapeutické pomôcky. Mali by byť preto vždy používané pod dohľadom dospelej osoby a v zmysle inštrukcií Vášho terapeuta.
Opatrnosť je nutná najmä pri použití záťažových pomôcok u osôb, ktoré nie sú fyzicky schopné záťažovú pomôcku udvihnúť a presunúť preč zo svojho tela (deti do 3 rokov, osoby s oslabením svalového tonusu, imobilné osoby a ďalší).
Záťažové pomôcky nie je vhodné zahrievať (v mikrovlnke, na radiátori, fénom a pod.), ani sušiť v sušičke.