HRANIČNÁ PORUCHA OSOBNOSTI (borderline syndróm)

Tiež definovaná ako emočne nestabilná porucha osobnosti, je typická dlhotrvajúcimi výkyvmi prežívania emócií a správania. Klienti trpia pocitmi prázdnoty, majú výraznú ambivalenciu sami voči sebe, svojim pocitom, plánom, preferenciám. Výrazný je sklon k rizikovému správaniu, sebapoškodzovaniu. Pričiny  nie sú jednoznačné, ale zväčša ide o zmes genetickej predispozície a faktorov emočne nestabilných vzťahov s rodičmi v rannom detstve (opustenie rodičmi, chladná, trestajúca, ambivalentná výchova). Na telesnej úrovni je táto porucha sprevádzaná stresom a zvýšeným napäťím v stave emočného vypätia, narušeným kontaktom s vlastným telom, ťažkosťami s uvoľnením sa a sebareguláciou. Záťažová deka môže klientovi s hraničnou poruchou osobnosti pomôcť práve cez riadenie vlastnej regulácie. Stimulácia dotykom s hĺbkovým tlakom pomáha telu v uvoľnení napätia. Objatie dekou, môže v emočnom vypätí nahradiť telesný kontakt, ktorý klient v ambivalentnom rozpoložení odmieta a napriek tomu ho v tom istom čase veľmi potrebuje, aby sa dokázala upokojiť.

Použitie záťažovej deky môže človeku s hraničnou poruchou osobnosti pomôcť so zvládaním vnútorného napätia, dysregulácie, úzkosti, či pocitu prázdnoty, ale aj zlepšiť ťažkosti so spánkom a to prostredníctvom stimulácie dotykom s hĺbkovým tlakom. Použitie kvalitných jemných povrchových materiálov vytvára dojem objatia milovanou osobou.

Prejavy, pri ktorých môže klientovi s hraničnou poruchou osobnosti pomôcť záťažová deka:

  • neustále vnútorné, ale aj telesné napätie a nepokoj
  • pocity strachu, úzkosti a prázdnoty
  • emočná dysregulácia
  • poruchy spánku a zaspávania (predĺžené zaspávanie, prerušovaný spánok, nevýdatný spánok)
  • náhle a silné zmeny nálad

Spôsob využitia a účinky záťažovej deky:

Zvýšenie tvorby serotonínu podnietené záťažovou pomôckou vedie k upokojeniu a zlepšeniu emočného rozpoloženiu. Prirodzeným rozkladom serotonínu sa tiež tvorí melatonín, ktorý sa významne podieľa na nástupe a hĺbke spánku. Pri zvýšenom svalovom napätí, pomáha rovnomerne rozložená záťaž relaxácii svalov, podobne ako pri masáži.

Výhodou záťažovej deky je, že ju klient môže využívať doma, ale môže ju zobrať so sebou aj do práce, či do školy, do kancelárie, k terapeutovi, na lekárske vyšetrenie, z ktorého má obavy, alebo ju použiť ako diskrétnu pomôcku v mnohých iných situáciách.

späť>>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *