Bolesť

Bolesť je cenným výsledkom evolúcie živočíšneho sveta. Signalizuje nám hrozbu poškodenia organizmu, varuje nás a dáva nám možnosť reagovať a zvrátiť hrozbu. Nie vždy je však potlačenie bolesti také jednoduché, ako odohnanie komára, ktorý nás práve uštipol. V našej koži, kĺboch, či cievnych stenách sa nachádza sieť receptorov bolesti, ktoré sú výrazne citlivejšie, ako iné receptory. Ich podráždení sa spúšťa chemický ohňostroj alarmovania a tlmenia. Bolesť nás sprevádza našim životom z rôznych príčin, niekedy je prirodzenou príčinou námahy nášho tela, inokedy dôsledkom zranenia, ochorenia, či preťaženia stresom a životnými okolnosťami. Najmä chronické bolesti so sebou prinášajú prejavy ako poruchy spánku, vyčerpanie, predráždenosť, agresivitu a iné. Nie vždy chceme, alebo môžeme siahnuť po liekoch na zmiernenie bolesti. Záťažová deka môže byť práve v takýchto prípadoch riešením, alebo minimálne zmiernením pociťovanej bolesti.

Použitie záťažovej deky môže človeka s bolesťou upokojiť prostredníctvom stimulácie dotykom s hĺbkovým tlakom. Použitie kvalitných jemných povrchových materiálov vytvára dojem objatia milovanou osobou.

Prejavy, pri ktorých môže klientovi s bolesťou pomôcť záťažová deka:

  • poruchy spánku a zaspávania pri pretrvávajúcej bolesti (predĺžené zaspávanie, prerušovaný spánok, nevýdatný spánok)
  • neustále vnútorné, ale aj telesné napätie a nepokoj
  • podráždenosť, precitlivelosť, zmeny nálad
  • svalová a celková únava
  • -agresivita

Spôsob využitia a účinky záťažovej deky:

Zvýšenie tvorby serotonínu podnietené záťažovou pomôckou vedie k upokojeniu a zlepšeniu emočného rozpoloženiu. Prirodzeným rozkladom serotonínu sa tiež tvorí melatonín, ktorý sa významne podieľa na nástupe a hĺbke spánku. Pri zvýšenom svalovom napätí, ktoré často sprevádza reakciu tela na bolesť, pomáha rovnomerne rozložená záťaž relaxácii svalov, podobne ako pri masáži.

Výhodou záťažovej deky je, že ju klient môže využívať doma, ale môže ju zobrať so sebou aj do práce, či do školy, do kancelárie, k terapeutovi, na lekárske vyšetrenie, z ktorého má obavy, alebo ju použiť ako diskrétnu pomôcku v mnohých iných situáciách.

späť>>