Agitácia

Agitácia je závažná, zničujúca, patologická komplikácia mnohých chronických psychiatrických ochorení (napr. schizofrénia, bipolárna porucha). Je definovaná ako nadmerná pohybová aktivita spojená s pocitom vnútorného napätia.

Agitácia môže mať duševné aj telesné prejavy. Neustávajúce myšlienky, nespavosť, nutkavosť chodiť miestnosťou, kúsanie nechtov, to všetko sú znaky možnej agitácie, najmä ak sa vyskytujú spoločne a pretrvávajú. Tento stav môže byť spôsobený degeneratívnymi ochoreniami ako Alzheimer, látkovou závislosťou, nedostatkom vitamínu B6, ale aj vedľajšími účinkami niektorých liekov.

Bez ohľadu na príčiny, môže byť agitácia veľmi zaťažujúca pre každodenný život. Stimulácia dotykom s hĺbkovým tlakom má podobný účinok ako masáž, pričom rovnomerný tlak na telo uvoľní napätie svalstva a pozdvihne náladu.

Použitie záťažovej deky môže človeka s agitáciou upokojiť prostredníctvom stimulácie dotykom s hĺbkovým tlakom. Použitie kvalitných jemných povrchových materiálov vytvára dojem objatia milovanou osobou.

Prejavy, pri ktorých môže klientovi s agitáciou pomôcť záťažová deka:

  • neustále vnútorné, ale aj telesné napätie a nepokoj
  • výrazná vyrušiteľnosť podnetmi z okolia
  • poruchy spánku a zaspávania (predĺžené zaspávanie, prerušovaný spánok, nevýdatný spánok)
  • pocity strachu, úzkosti, obáv až paniky

Spôsob využitia a účinky záťažovej deky:

Zvýšenie tvorby serotonínu podnietené záťažovou pomôckou vedie k upokojeniu a zlepšeniu emočného rozpoloženiu.. Prirodzeným rozkladom serotonínu sa tiež tvorí melatonín, ktorý sa významne podieľa na nástupe a hĺbke spánku.

Výhodou záťažovej deky je, že ju klient môže využívať doma, ale môže ju zobrať so sebou aj do práce, či do školy, do kancelárie, k terapeutovi, na lekárske vyšetrenie, z ktorého má obavy, alebo ju použiť ako diskrétnu pomôcku v mnohých iných situáciách.

späť>>