Užitočné informácie

Obchody
Najbližšie obchody sú v meste Novalja. V smere od hotela Lastura, je najbližšie obchod v centre, asi 30m od plateného parkoviska na začiatku prístavu. Pár metrov od seba sú tam trh (funguje od skorého rána cca do poludnia), 3 pekárne, zelovoc, dve mesiarne, aj rybí trh.
Na opačnej strane centra je nákupné stredisko Plodine s veľkým supermarketom a obchodmi ako Pepco a Kik na poschodí. V suteréne je free parking. Autom treba obísť celé mesto a prísť do centra z opačnej strany. Kúsok od Plodine je aj drogéria Bipa a market Tomy.
Ďalšie dva veľké obchody sú pred vstupom do mesta Novalja na ceste z trajektu, resp. na ceste z mesta Pag: Hipernovalja a Konzum. Konzum je veľký supermarket a Hipernovalja je zvláštny všeobchod, kde sa dá kúpiť takmer všetko od potravín, cez bóje, plavky, kosačky, lode, skrine, krby…. atď

Informácie o ostrove Pag:
https://www.ostrov-pag.eu/sk/

  

Pláže na ostrove Pag:
https://www.novalja.sk/chorvatsko/plaze/plaze-ostrov-pag/

 

Ľúbive výlety, miesta, čo stoja za to a to, čo treba ochutnat:
Lun  a jeho olivové záhrady, s nádhernými prastarý i olivovnikmi, je tam prístup ku krásnej prírodnej malej plazí. Treba si vziať vodu a nevybrať si na prechádzku práve poludnie.
Maslina olej sa vyrába v Lune, je výborný a dá sa kúpiť priamo v Lune.

  
Pažský syr – chov oviec a výroba Pazskeho syra sú významnou sucastou ostrova Pag. Pažský syr je tvrdý ovčí syr, niečo ako parmezán s nádychom olomoucskych syreckov. Dá sa kúpiť doslovne na kazd druhom rohu. V mestecku Kolane je syraren, kde sa dá o jeho výrobe dozvedieť viac.
Mandre je príjemné, romantické mestečko, ponúkajúce výlety loďou na okolité ostrovy.


Metajna – odbočka k nej leží na rázcestí prvej krízu ovatky za trajektom. Cesta lemuje kameniste pobrezie a prechádza maličkým dedinkami a mini letoviskami, pokojne more zatoky a kameniste kopce pripomínajúce povrch Marsu, tvoria nádherný kontrast (zdatní na bicykloch, bábovky ako my radšej autom).

 

->späť