Fibromyaglia

Fibromyglia je ochorenie, ktoré je charakteristické chronickou bolesťou citlivou na dotyk, únavou, stuhnutím svalov a kĺbov a narušeným spánkom. Najčastejšie ním trpia ženy staršie ako 35 rokov. Je to ochorenie, pri ktorom dochádza k zmene vnímania bolesti na centrálnych úrovniach v mozgu. Iné príznaky súvisiace a zjoršujúce sa so stresom, ako úzkosť a depresia, tiež môžu fibromyagliu sprevádzať.

Nakoľko nie je známa jednoznačná príčina toto ochorenia, stáva sa minimalizovanie prejavov jedinou liečbou. Svalové spazmy, rozsiahle bolesti, oslabená koncentrácia a nespavosť sú typickými prejavmi. Niekedy sa predpisujú lieky na potlačenie bolesti a úzkosti, odporúčaná je ale aj fyzioterapia a cvičenie.

Záťažová deka môže u klientov s fibromygliou pomôcť zmierňovať stres, telesnú nepohodu a nespavosť. Rovnomerne rozložená záťaž všitá do záťažovej deky poskytuje mierny hĺbkový tlak plošne na celé telo, alebo cielene na bolestivé miesto, ako napríklad rameno, alebo chrbát.

Stimulácia dotykom s hlbokým tlakom, ako pri masážach, uvoľňuje napätie svalov a bolesti kĺbov a nezhoršuje bolestivosť pri fibromyaglii. Tento hĺbkový tlak podporuje tiež produkciu serotonínu a endorfínov, ktoré pozdvihujú náladu a prirodzeným spôsobom pomáhajú potláčať bolesť. Premenou serotonínu na melatonín, získavame hormón prirodzene potláčajúci nespavosť, poskytujúci telu tak veľmi potrebný výdatný spánok.

Použitie záťažovej deky môže človeku s fibromygliou pomôcť so zvládaním bolesti, únavy, či svalových spaziem, môže podporiť fyzikálnu terapiu, ale aj zlepšiť ťažkosti so spánkom a to prostredníctvom stimulácie dotykom s hĺbkovým tlakom. Použitie kvalitných jemných povrchových materiálov vytvára dojem objatia milovanou osobou.

Prejavy, pri ktorých môže klientovi s fibromygliou pomôcť záťažová deka:

  • neustále vnútorné, ale aj telesné napätie a nepokoj sposobené bolesťou
  • svalová a celková únava
  • poruchy spánku a zaspávania (predĺžené zaspávanie, prerušovaný spánok, nevýdatný spánok)
  • neschopnosť udržať pozornosť
  • pocity strachu, úzkosti a frustrácie

Spôsob využitia a účinky záťažovej deky:

Zvýšenie tvorby serotonínu podnietené záťažovou pomôckou vedie k upokojeniu a zlepšeniu emočného rozpoloženiu. Prirodzeným rozkladom serotonínu sa tiež tvorí melatonín, ktorý sa významne podieľa na nástupe a hĺbke spánku. Pri zvýšenom svalovom napätí, pomáha rovnomerne rozložená záťaž relaxácii svalov, podobne ako pri masáži.

Výhodou záťažovej deky je, že ju klient môže využívať doma, ale môže ju zobrať so sebou aj do práce, či do školy, do kancelárie, k terapeutovi, na lekárske vyšetrenie, z ktorého má obavy, alebo ju použiť ako diskrétnu pomôcku v mnohých iných situáciách.

späť>>